Skip to main content

Tanvald

Město (7000 obyvatel) s průmyslovým středem a roztroušenou okolní zástavbou leží v Jizerských horách na březích řek Kamenice a Desná v nadmořské výšce 450 až 830 m.n.m. Jeho součástí je i dříve samostatné město Šumburk nad Desnou a obec Žďár. Tanvald byl původně ryze zemědělskou a dřevařskou horskou obcí. První písemná zmínka o něm pochází z 16. století. Od 18. století se zde objevuje textilní výroba, která 19. století přináší prudký růst města. V roce 1895 byl Tanvald povýšen na městys a o deset let později, v roce 1905 na město. Dnes Tanvald patří k horským zimním střediskům, vyhledávanou lokalitou je zejména Tanvaldský Špičák s lanovou dráhou, několika vleky a sjezdovkami.

Z památek Tanvaldu je pozoruhodný kostel sv. Františka z Assisi, stojící uprostřed městské části Šumburk. Jeho stavba byla zahájena v roce 1899, dokončen byl roku 1901. Přes údolí řeky Desné se na protějším kopci se nachází budova secesní radnice postavená v letech 1908-1909. V Horním Tanvaldě je rokokový kostel sv. Petra a Pavla z let 1787-1789, později renesančně přestavěný a kaplička sv. Anny z poloviny 18. století.

S Tanvaldem je spojen i rozvoj televizní techniky. V bývalé firmě Palme - Stumpfe byly v průběhu druhé světové války prováděny nejrůznější pokusy s přenosem obrazu na dálku. Po válce zde pak proběhlo první televizní vysílání v Československu - ze zdejšího výzkumného ústavu do hospody U Müllerů.

  • Vytvořeno dne .
  • Přečteno: 953