Skip to main content

Desná

Město (3400 obyvatel) leží zaklíněné v Jizerských horách. Rozkládá se v údolí kolem říček Bílé a Černé Desné a na okolních stráních. Osada byla založena v roce 1691 hrabětem Albrechtem Maxmiliánem Des Foursem.

K významnému rozkvětu obce dochází v druhé polovině minulého století, které bylo "zlatou dobou" zdejšího sklářství - bývalé Riedlovy hutě, založené ve 40. letech 19.století.

Desné byly na konci 19. století v provozu velmi známé lázně. Roku 1839 založil Dr. Josef Schindler po vzoru Priessnitzových lázní v Jeseníku tzv. studenou léčbu. Lázně, kde skutečně jediným léčícím prostředkem byla zdejší voda a tehdy oblíbené kneipování, žily čilým společenským ruchem. Doktor Schindler, odešel později jako úspěšný lékař do Jeseníku a lázně zanikly.

Na jejich místě stojí dnes park, kterému vévodí architektonicky zajímavá Riedlova vila, vybudovaná roku 1895 místním sklářským podnikatelem Josefem Riedlem. Dnes je to kulturní centrum obce, probíhají zde výstavy, hostují významní umělci, je zde umístěna místní knihovna.

Na protější stráni se vypíná výstavná hrobka, dnes probíhající rekonstrukcí, která patřila rovněž Riedlově rodině.

Mezi další zajímavosti Desné patří „Protržená přehrada“, jejíž pozůstatky dodnes připomínají na hroznou katastrofu z 18. září roku 1916. O život tehdy přišlo 62 lidí, spousta jich zůstala bez přístřeší a bez zaměstnání. Cestou mineme pamětní kámen, který sem dopravila tehdejší velká voda a na němž je umístěna deska upomínající na dávné neštěstí.

V zimním období se město Desná stává střediskem lyžařů. Jeden z nejvíce užívaných lyžařských vleků, který nabízí i večerní lyžování za umělého osvětlení, se nachází pár kroků od centra na Parlamentu.

Dalším je například lyžařský vlek v Černé Říčce a v brzké době je chystáno znovuotevření lyžařského vleku Křížek, který by do budoucna měl být propojen s rozsáhlým areálem na tanvaldském Špičáku.

  • Vytvořeno dne .
  • Přečteno: 1046