Skip to main content

Borůvková sobota na Zubačce 22. srpna 2015

Borůvka se s borůvkou sešla a rok uplynul jako voda... Opět se nám na horách urodilo a borůvky dorazily do Kořenova.

Více jak měsíc příprav a shánění dobrot z borůvek na jediný den akce Zubačky. Tento den letos připadl na sobotu 22. srpna. Toho rána v půl jedenácté vyrazil plně obsazený vlak z Tanvaldu do Kořenova. Šest plně obsazených vozů, které jsou na ozubnicovou lokomotivu maximum, dorazilo do Kořenova krátce po jedenácté hodině. V Kořenově již tou dobou panoval čilý ruch a prodej borůvkových dobrot byl v plném proudu.

Připravili jsme pro vás 1200 knedlíků, 450 koláčů, 80 velkých koláčů, 150 litrů piva, 19 litrů borůvkového svařáku, 21 litrů borůvkové kořalky, 45 litů borůvkového džusu a mnoho dalšího...

Neuvěřitelně dlouhé fronty u stánků potvrzují zájem o tuto akci. Snažíme se všem vyhovět, samotná příprava však nějaký čas trvá a fronty postupují hodně pomalu. Pomalu také dochází kolem jedné hodiny borůvkové pivo, které se letos těšilo velké oblibě a to co v loňském roce „skoro“ zůstalo nedotčené, bylo letos obratem pryč.

Ozubnicový vlak vyrazil před jednou hodinou do Tanvaldu, kde byla vyměněna ozubnicová lokomotiva T426.003 z důvodu poruchy na chladícím okruhu za lokomotivu T426.001. Jednička vyrazila ke Kořenovu před druhou hodinou odpolední, po cestě se zvláštní vlak v Dolním Polubným „uhnul“ na vlečku skláren a tak se vykřižoval s osobním vlakem z Kořenova do Liberce, poté pokračoval dále do Kořenova, kam opět přivezl další návštěvníky.

Po příjezdu pravidelného vlaku od Tanvaldu do Kořenova ihned zvláštní vlak vyrazil do Dolního Polubného, na krátký zájezd a ihned zpět do Kořenova. Cestou dolů v zářezu před zastávkou Desná Pustinská si jistě cestující všimli citelného zpomalení vlaku, a to právě v místech u pomníčku Wilhelma Bienerta, který zde byl vystavěn před deseti lety - 13. srpna 2005. Tím jsme si připomněli 70. výročí od této tragické nehody. U pomníčku byl členy Železniční společnosti Tanvald umístěn pamětní věnec a zapáleny svíčky.

Připomeňme, že v roce 2012 byl pomníček opraven - viz Oprava pomníčku Wilhelma Bienerta.

Akce končila před pátou hodinou, kdy zvláštní ozubnicový vlak pomalinku sjížděl do údolí směrem do Tanvaldu a po výstupu cestujících se vlak odebral do depa. I v Kořenově tak skončil celý program a došlo na velký úklid...

Všem návštěvníkům děkujeme za návštěvu a každoroční podporu… Již nyní můžeme slíbit, že v dalším roce na této akci se budete moci setkat i s parní lokomotivou 310.0134 a soupravou historických vozů.

  • Vytvořeno dne .
  • Přečteno: 2420