Skip to main content

Borůvková sobota na Zubačce 23. srpna 2014

Již poněkolikáté v řadě hostila železniční stanice Kořenov akci nazvanou Borůvková sobota na Zubačce. Pojďme se podívat, jak vlastně borůvková akce 23. srpna 2014 probíhala...

Díky výluce stanice Tanvald vyrazily na naší jedinou ozubnicovou trať zvláštní ozubnicové vlaky ze stanice Desná. Cestující mohli využít spojení historickými autobusy namísto vlaků ze stanice Jablonec nad Nisou a Tanvald, a to až do stanice Desná přímo k ozubnicovému vlaku. První zvláštní vlak vyrazil z Kořenova do Desné se Zubačkou T426.003. Z Desné vyrazil vlak krátce po půl jedenácté a byl doslova přeplněn cestujícími, kteří mířili do Kořenova ochutnat borůvkové dobroty. Ještě než zvláštní vlak se Zubačkami T426.003 a T426.001 zastavil ve stanici Kořenov, byl již peron železniční stanice plný návštěvníků, kteří již vyčkávali ve frontě u stánku s borůvkami. Ze zvláštního vlaku vystoupilo na několik stovek cestujících, kteří ihned vyrazili prozkoumat, co vše z borůvek je pro ně připraveno.

A co vše mohli naši návštěvníci ochutnat? Borůvkové koláče různých velikostí, borůvkové koblížky, borůvkové lívance a především borůvkové knedlíky, těch bylo pro letošní rok připraveno 1200 kusů. Z borůvek jsme měli připravené i borůvkové pivo, a k ochutnání byla i borůvková kořalka a pravá borůvkovice, novinkou bylo i borůvkové víno. K zakoupení byl i další borůvkový sortiment jako džemy, kompoty z borůvek, džusy, nektary a další.

Kromě borůvkových dobrot bylo možné se občerstvit i jinak a to klasickými uzenkami, dobrotami z plackárny a dalšími koláčky, které též byly k zakoupení na peronu stanice, u dalších stánků bylo možné zakoupit různé věci z železniční tématikou.

Přímo před výpravní budovou bylo možné se občerstvit i v barovém voze Zubačky, kde se točilo pivo, limonáda a bylo zde možné zakoupit upomínkové předměty ze Zubačky. Zvláštní ozubnicový vlak vyrazil ve čtvrt na jednu do Harrachova a krátce poté se vracel zpět do Kořenova a do Desné, kde přistoupili další cestující, a vyrazil s nimi opět do Kořenova.

Divadlo Bořivoj sehrálo v promítacím sále představení „Táta, máma a já aneb o Palečkovi“ a „Klauni“. Obě představení se setkala velkým úspěchem - sál byl zaplněn téměř k prasknutí. V době mimo představení se zde promítaly dokumentární filmy o Zubačce. Vedle přednáškového sálu byla pro návštěvníky připravena nová výstava „120let tratí Jablonec nad Nisou – Tanvald a Smržovka – Josefův Důl“.

Po kořenovském nádraží bylo možné se svézt drezínou „Hermoch“ Vm32.003 a vedle nádraží po celý den jezdil vláček důlní železnice. Historický autobus Škoda 706 RTO vozil cestující na Příchovice do areálu U Čápa, kde se konala akce s názvem „Přijďte do minulosti (a rychle zpět)“.

Před pátou hodinou došly poslední knedlíky, zaburácel motor Rakušanky a souprava zvláštního vlaku se dala pomalinku do pohybu a odvezla návštěvníky zpět do údolí do Desné, kde již čekal zvláštní autobus směr Tanvald a Jablonec nad Nisou.

Věříme, že se Vám letošní borůvková akce líbila, a v příštím roce opět přijedete Zubačkou na borůvkové dobroty do Kořenova.

435-01
435-02
435-03
435-04
435-05
435-06
435-07
435-08
435-09
435-10
435-11
435-12
435-13

  • Vytvořeno dne .
  • Přečteno: 2242