Oprava pomníčku Wilhelma Bienerta

Pozorným zrakům návštěvníků Zubačky, kteří jedou z Tanvaldu do Kořenova vlakem, většinou neunikne pomníček z dřevěného pražce a kusu železné kolejnice, který je z vlaku vidět kousek nad zastávkou Desná-Pustinská, vpravo ve směru jízdy do Kořenova. Ostatně o tomto pomníčku, který byl slavnostně odhalen dne 13. srpna 2005, se můžete dočíst na našich internetových stránkách v článku Víkend na zubačce 13. srpna 2005 a dále se o něm psalo i v srpnu 2010 v článku 65. výročí tragické smrti strojvedoucího Wilhelma Bienerta, kdy si členové Železniční společnosti Tanvald připomněli toto železniční neštěstí a památku zahynuvšího strojvedoucího uctili smutečním věncem a zapálením svíček.

Zub času je však nemilosrdný, a ten se tak podepsal i na stavu tohoto pomníčku. Po letošním létě, kdy to již začínalo být s panem Bienertem (respektive jeho pomníčkem), dost „nahnuté“ - dřevěný kříž se začal povážlivě naklánět dopředu, bylo rozhodnuto přistoupit k jeho důkladnější opravě. V neděli 14. října 2012 odpoledne se proto vydala parta dobrovolníků ze Železniční společnosti Tanvald s elánem a potřebným nářadím (krumpáč, lopata, pytle se suchou betonovou směsí, barel vody, elektrocentrála, pneumatické kladivo, kbelíky, zednická lžíce, barva, štětka, atd.) pomníček zrestaurovat.

Práce začaly vykopáním kříže ze země, následně došlo pomocí krumpáče a pneumatického kladiva k prohloubení jámy pro usazení pražce a pokračovalo se namícháním několika kbelíků betonu, který se po správném usazení pomníčku dávkoval spolu s kameny do jeho základů. Poté co byl pomníček vztyčen, přistoupilo se k jeho natření (impregnaci) a práce byly zakončeny výrobou malé plechové stříšky na vrcholku pomníku, která by měla zabránit negativnímu působení vody a sněhu na dřevěný pražec ve zdejším drsném horském podnebí.

Kromě toho došlo také k prořezání stromků v okolí pomníčku tak, aby byl lépe viditelný z vlaku. Po cca 3 hodinách práce bylo vše potřebné hotovo a na závěr došlo k zapálení svíčky. Počasí se celkem vydařilo, přestože z počátku hrozilo i deštěm, tak nakonec se na brigádníky usmálo i sluníčko. Věřme, že pomníček vydrží dalších pár let bez potřeby větších oprav.

335-01
335-02
335-03
335-04
335-05
335-06
335-07
335-08