Den dětí na Zubačce 31. května 2014

Sezona nostalgických vlaků na Zubačce byla, jako již tradičně, zahájena Dětským dnem. Letos se tak stalo v sobotu 31. května, kdy návštěvníky akce přivítalo, na rozdíl od loňského ročníku, slunečné počasí. Krátce před 10. hodinou byla na tanvaldském nádraží přistavena souprava zvláštního vlaku, který byl sestaven z motorového vozu, šesti osobních vozů a dvou lokomotiv.

V čele historického vlaku jel tradičně motorový vůz M240.056, na jehož čelním stanovišti je umístěna kamera, která snímá při jízdě trať a v přímém přenosu obraz přenáší do prvních 3 vozů, kde tak mohou cestující sledovat on-line průběh jízdy na televizních obrazovkách. Za „singrovkou“ byl zařazen barový vůz, ve kterém se mohli cestující občerstvit a zakoupit drobné upomínkové předměty, včetně letošních novinek, jakými jsou například omalovánky, samolepky a pexeso s novými motivy železničních vozidel. Následovaly vozy Balm, které jsou nejen v novém laku, ale před letošní sezonou byl částečně vylepšen i jejich interiér, a to opravením některých sedaček (získanými z vyřazovaných vozů) a v jednom z vozů bylo vyměněno také obložení stropu a stěn. Postupně se této renovace, která zkulturní cestování, dočkají i další vozy. Na konci vlaku byly zařazeny lokomotivy „hektor“ T435.0111 a „Rakušanka“ T426.001, která celý vlak sunula do hor.

O půl jedenácté se tento úctyhodně dlouhý vlak vydal na 7 km dlouhou trať do Kořenova, při které vystoupal z nadmořské výšky 466 metrů až do výšky 700 metrů nad mořem. Během jízdy prodávali průvodčí cestujícím historické lepenkové jízdenky a zároveň odpovídali na všetečné otázky výletníků, týkající se provozu na Zubačce. Obsluha barového vozu průběžně procházela s pivem Konrád a limonádou soupravu vlaku a uspokojovala žíznivé pasažéry.

V Kořenově byl program zaměřen především na malé návštěvníky, na které zde čekalo 6 stanovišť se soutěžními úkoly, a to házení míčku na cíl – ozubené kolo, chytání vystřeleného míčku do košíčku, chytání rybiček, házení kroužků na cíl, navlékání kroužku na tyčku a přiřazování obrázků pohádkových postaviček k sobě. Soutěží se zúčastnilo na tři stovky dětí, které po splnění všech úkolů dostaly v cíli diplom, preclík a drobnou odměnu. Dále se konala i soutěž v kreslení, která byla rozdělena do třech věkových kategorií. Nejhezčí obrázky s tématem železnice byly pak ve 14 hodin vyhlášeny a šťastní vítězové si za své výtvory odnesli ceny.

Další vyžití nabídla zahradní železnice pana Otakara Prokeše, kde se děti mohly „obkročmo“ svézt na vagoncích tažených buď parní lokomotivou anebo modelem motorové lokomotivy T47.022. Naproti bývalému depu byla v provozu také důlní železnice, kde byl oproti loňské sezoně rozšířen kolejový okruh a přibyly zde i nové vagony. A komu nestačil úzký rozchod, toho povozila po zadní koleji kořenovské stanice zrenovovaná drezína Vm 32.003 přezdívaná „Hermoch“, která zde neúnavně pendlovala po celý den.

Na své si přišli i obdivovatelé psů, pro které byla připravena kynologickým klubem Desná ukázka základního výcviku psí poslušnosti a poté Městská policie Desná předvedla několik akčních ukázek zásahu služebního psa při zadržení pachatele.

Návštěvníci muzea mohli shlédnout i nově zpřístupněnou místnost vedle promítacího sálu, ve které budou pořádány krátkodobější tematické výstavy. Ta první, která byla slavnostně otevřena 30. května 2014, se věnuje tématu obnovy vozidel jezdících na Zubačce. Zde si návštěvníci mohou přečíst stručné pojednání o lokomotivách a vozech, o které se stará parta nadšenců z Železniční společnosti Tanvald o.p.s. a občanského sdružení Zubačka. Text je doplněn řadou fotografií, které dokumentují prováděné práce na historických vozidlech v průběhu uplynulých let.

Pro ty, kdo se chtěli od vláčků na chvilku odreagovat, čekaly u kořenovského nádraží i jiné dopravní prostředky. Děti i dospělí mohli nasednout do koňského povozu, který vozil zájemce k Jizerské pile a zpět. Kdo si chtěl udělat delší výlet, ten mohl vyrazit historickým autobusem Karosa ŠM 11, který jezdil co hodinu střídavě na Jizerku a na Příchovice k Majáku Járy Cimrmana (areál U Čápa).

Kromě zábavy organizátoři mysleli i na žaludky návštěvníků, kteří se mohli občerstvit klobásami, bramborovým gulášem, polévkou a bramboráky. Své gastronomické služby nabídla tradičně i výrobna placek s různými slanými i sladkými přísadami a návštěvníci si mohli vychutnat i speciální kuličkovou zmrzlinu. Ve stáncích bylo možno dále vyrobit si tričko s vlastním potiskem, zakoupit literaturu se železniční tematikou, medovinu, koláčky, suchary, apod. Kromě vlaků na ozubnici se cestující mohli svézt i z Kořenova do Harrrachova a zpět, kam se v průběhu odpoledne čtyřikrát vypravila souprava dvou vozů Balm, které vezla 53 let stará lokomotiva T435.0111.

Závěrem lze říci, že se letošní zahájení sezony nostalgických vlaků na Zubačce vyvedlo. Odměnou za snažení členů Železniční společnosti Tanvald, i dalších dobrovolníků podílejících se na zdárném průběhu akce, byly především rozzářené oči dětských účastníků. Organizátoři se již nyní těší na další návštěvníky při některé z příštích jízd na Zubačce a jejím okolí.

370-01
370-02
370-03
370-04
370-05
370-06
370-07
370-08
370-09
370-10
370-11
370-12
370-13
370-14
370-15
370-16
370-17
370-18
370-19
370-20
370-21
370-22
370-23
370-24
370-25
370-26