Den dětí na Zubačce 1. června 2013

V sobotu 1. června se uskutečnil již osmý ročník tradičního Dne dětí na Zubačce, kterému předcházely týdny příprav vozidel a zařizování všeho potřebného pro zdárný průběh akce.

Na zvláštním vlaku z Tanvaldu do Kořenova vyrazila historická souprava s ozubnicovou lokomotivou T 426.001. V čele vlaku jela „singrovka“ M240.0056, hned za ní byl řazen Bistro vůz, a následovaly tři vozy Balm, které se poprvé představily cestujícím v obnoveném původním červeno-krémovém laku se žlutými popisky. Souprava historického vlaku je tedy nyní pěkně barevně sladěna, čehož si cestující hned všmli a tuto skutečnost kladně hodnotili. Na obnovu laku čeká v Tanvaldě ještě jeden vůz Balm, poté bude souprava našeho historického vlaku kompletní. Za zmínku stojí i skutečnost, že jeden z vozů je upraven pro převoz kočárků a jízdních kol.

Z důvodu nepříznivého počasí, které panovalo celý den, došlo ke změně plánovaného řazení vlaků, kdy „Hektor“ T435.0111 zůstal v depu Tanvald a na trať mezi Kořenov a Harrachov byla nasazena „singrovka“ M240.0056, která byla odpojena z historického ozubnicového vlaku. Nepřízeň počasí také zavinila částečnou nefunkčnost promítání on-line pohledu z čela vlaku do vozů vybavených televizí.

I přes uplakané počasí se po 10. hodině začal zvláštní vlak ve stanici Tanvald pomalu plnit cestujícími a to především dětmi, kterým patřil tento den na Zubačce. Před půl jedenáctou zaburácel motor lokomotivy T426.001 a vlak se dal do pohybu směr Kořenov, cestou ještě zastavil v Desné a v Dolním Polubném, po vystoupání 235 metrů z Tanvaldu do Kořenova a zdolání nejdelšího tunelu (940 metrů), dorazil zvláštní vlak do stanice Kořenov.

V Kořenově na malé účastníky čekalo, stejně jako každý rok, několik soutěžních disciplín. Vzhledem k vytrvalému dešti se soutěže odehrávaly uvnitř nádražní budovy. Děti si mohly vyzkoušet například házení míčků do tlamy ve tvaru ozubeného kola, chytání polystyrenových rybiček na udici, navlíkání kroužkůna tyčku a přiřazování vystřižených pohádkových postaviček do dvojic. Dále si mohly vyrobit pomocí tiskátek v dílničce originální vlastní tričko s motivem vláčku. Zaslouženou pozornost budily také dva funkční modely parní a motorové lokomotivy, které za sebou tahaly vagonky, na kterých se děti mohly svézt.

Po úspěšném splnění soutěžních úkolů dostal každý účastník nejen diplom, ale i něco na zub a menší věcnou cenu. Probíhala také soutěž v malování obrázků s motivem železnice, která se v 15 hodin vyhodnotila, a nejúspěšnější kresby byly odměněny zajímavými cenami.

Na nástupišti kořenovské stanice bylo možno občerstvit se buřty z udírny a točeným pivem, dále zde byl stánek s cukrovou vatou a popcornem. U dalšího stánku bylo možno zakoupit i skleněné výrobky z dílny firmy GLAS WELT pana Vondrouše.

Po půl jedné byla připravena pro všechny návštěvníky malá ukázka výcviku psů, kterou se svými psy předvedli strážnici Městské policie z Desné, pan Erlebach a pan Flídr. Koho neodradil déšť, mohl se povozit na jedné ze zadních kolejí nádraží na ruční drezíncey. Návštěvníci měli také možnost svézt se historickým autobusem ŠKODA RTO 706 na Jizerku anebo na Příchovice k místu, kde bude 8. června slavnostně otevřeno muzeum Cimrmanovy doby a rozhledna – Maják Járy Cimrmana.

I přes nepřízeň počasí se této akce zúčastnilo na 200 dětí a my se již nyní těšíme na další ročník. Tímto bychom chtěli poděkovat sponzorům, díky nimž jsme mohli odměnit každého účastníka nějakou maličkostí. Letošní ročník podpořili:

České dráhy
Liberecký kraj
Město Desná
Desko a.s.
Preciosa Ornela a.s.
Pekárna Jaroslav Schneider a spol. Tanvald
Lékárna Desná
Samoobsluha Prima Desná
Papírnictví – hračky – textil Zdeněk Vedral Desná.

Nemalý dík patří také dobrovolníkům, nejen z řad členů občanského sdružení Zubačka, kteří pomáhali při samotné organizaci a průběhu soutěží.

345-01
345-02
345-03
345-04
345-05
345-06
345-07
345-08
345-09
345-10
345-11
345-12
345-13
345-14
345-15